-
III edycja Elbląg Music Masterclass
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
8 dni, wybitni profesorowie, mistrzowskie lekcje, warsztaty i wykłady, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, prestiżowe miejsca koncertów... Tak prezentuj... więcej -
Zagrać na najważniejszych scenach świata - ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS
poniedziałek, 10 lipca 2023
Tego życzymy wszystkim uczestnikom Elbląg Music Masterclass - warsztatów organizowanych przez Elbląską Orkiestrę Kameralną dla młodych instrumentali... więcej -
Mistrzowskie spotkanie z muzyką - ELBLĄG MUSIC MASTERCLASS
piątek, 07 lipca 2023
Ciekawe aranżacje klasycznych utworów muzyki poważnej można było posłuchać podczas wczorajszego koncertu „Spotkanie z mistrzami”. Wystąpili artyści... więcej
EOK
Elbląska Orkiestra Kameralna została założona w 2007 roku i w ciągu przeszło 15 lat działalności stała się artystyczną wizytówką miasta i regionu. Naszym znakiem rozpoznawczym jest różnorodny repertuar, który obejmuje najwybitniejsze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku, od Arcangela Corellego i Fryderyka Chopina po Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. W programie Orkiestry znajdują się również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Swój repertuar realizujemy we współpracy z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi.
Realizujemy szereg projektów, służących popularyzacji muzyki klasycznej i współczesnej. Jednym z najważniejszych jest Festiwal „Muzyka Polska na Żuławach” (od 2018 roku „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”), którego ideą jest prezentacja najsłynniejszych dzieł rodzimej kameralistyki w zabytkowych wnętrzach gotyckich kościołów. Podczas sześciu edycji (lata 2014-2019) zagrano m.in. utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a Orkiestrze towarzyszyli uznani soliści: Janusz Wawrowski, Iwona Sobotka, Szymon Komasa, zespół VOŁOSI, Marcin Wyrostek & Coloriage, Katarzyna Moś z zespołem. Nad przebiegiem koncertów czuwał natomiast maestro Marek Moś. Dotychczas w koncertach festiwalowych uczestniczyło około 18 000 słuchaczy.
Fot. Krzysztof Mystkowski
Wielokrotnie uczestniczyliśmy w projektach służących promocji polskich kompozytorów i ich dorobku artystycznego za granicą. Należy do nich program „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”, dzięki któremu elbląscy muzycy koncertowali m.in. na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Zilele Muzicii Noi” (The Days of New Music) w Kiszyniowie, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Afekt w Tallinnie i Tartu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Autumn Tbilisi” w Tbilisi oraz na Międzynarodowym Festiwalu Dark Music Days w Reykjaviku. Natomiast program "Kulturalne pomosty" umożliwił EOK występ w ramach Festiwalu „Indian Summer in Levoca” w Lewoczy. Na przestrzeni ostatnich lat Orkiestra gościła też na najbardziej prestiżowych polskich festiwalach (Festiwal Mozartowski w Warszawie, Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego).
Orkiestra prowadzi również działalność nagraniową. Dzięki nawiązaniu współpracy z Krzysztofem Herdzinem powstała płyta Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino, której premiera odbyła się we wrześniu 2018. Zostały na niej zarejestrowane dwa utwory z udziałem Orkiestry: Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki. Album został nominowany, w dwóch kategoriach, do Fryderyków 2019: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z kolei współpraca z Leszkiem Możdżerem zaowocowała zarejestrowaniem utworu (specjalnie skomponowanego dla EOK) Preludium i fuga na orkiestrę smyczkową, który znalazł się na płycie The Very Best Of Leszek Możdżer. W 2021 roku EOK wydała zaś płytę z utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta – w ten sposób Orkiestra uczciła 230. rocznicę śmierci wiedeńskiego klasyka. Album ma unikatowy charakter z uwagi na fakt, iż zarejestrowane na nim kompozycje zostały w nowatorski sposób opracowane (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) przez jednego z najciekawszych polskich wiolonczelistów i aranżerów młodego pokolenia, Marcina Zdunika. Ponadto, EOK ma w dorobku albumy: „Mercadante Doppler Karłowicz” (2011) oraz „Razem” (2012, nagrana we współpracy z Ryszardem Rynkowskim).
Staramy się promować polskich kompozytorów młodego pokolenia poprzez prawykonania ich dzieł. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, Orkiestra w 2017 roku po raz pierwszy wykonała dzieło Tomasza Opałki „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową”. W 2018 roku odbyło się zaś prawykonanie kompozycji Nikoli Kołodziejczyka „Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową”. Ponadto, Orkiestra ma w dorobku prawykonania utworów takich twórców, jak Jerzy Maksymiuk, Mikołaj Majkusiak, Lisa Hirsch, Ghenadie Ciobanu czy Cezary Duchnowski. EOK uczestniczy również w programach, których celem jest promowanie polskich artystów młodej generacji, zarówno solistów, jak i dyrygentów – „Artysta-Rezydent” i „Dyrygent-Rezydent”.
W swojej działalności kładziemy duży nacisk na przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W ciągu przeszło dekady Orkiestra realizowała m.in. projekty: „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” - dzięki niemu elbląscy uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w koncertach abonamentowych Orkiestry; „Muzyka dla ucha malucha” – cykl interaktywnych, multimedialnych widowisk dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych; „Klasyka dla smyka” – koncerty edukacyjne skierowane do najmłodszych widzów.
Za swą działalność artystyczną nasza Orkiestra została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2008 i 2009), Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010), otrzymaliśmy także tytuł Kreatora Kultury (2015). Orkiestra może liczyć na grono wiernych słuchaczy – w ostatnich latach w koncertach EOK uczestniczy rocznie średnio 50 tysięcy osób.