EMM logo loader

Magdalena Kędzior - Technika Alexandra

Magdalena Kędzior - w maju 1985 roku ukończyła studia na wydziale Handlu Zagranicznego na warszawskiej SGPiS (aktualnie SGH). Jednak już wtedy jej zainteresowania kierowały się w zupełnie inną stronę. Latem 1984, będąc na wakacjach w Anglii, przeczytała książkę o Technice Alexandra i odbyła kilka lekcji tej metody. Od tego czasu jest pod wrażeniem jej logiki, prostoty i skuteczności działania.

Przez kolejne lata próbowała rozwijała umiejętności nabyte w Anglii. Świadomość, którą nabyła prowadziła ją zadziwiająco daleko. W rezultacie na wiosnę 1988 rozpoczęła w Londynie kurs dla nauczycieli Techniki Alexandra w The Constructive Teaching Centre pod kierunkiem Waltera i Dilys Carringtonów, który ukończyłam w marcu 1991.

To, co skłoniło ją do chęci zostania nauczycielką tej metody to spostrzeżenie, że ucząc Techniki Alexandra nauczyciel w pierwszej kolejności musi stosować ją w stosunku do siebie. Perspektywa ciągłego rozwoju przy okazji uczenia i pomagania innym bardzo ją satysfakcjonowała. Jednocześnie jest to metoda, która ze względu na swoją różnorodność nie może się znudzić; przeciwnie, dla wielu nauczycieli jest ona ich życiowym hobby.

Dzięki swojej pracy poznaje różnych ludzi, różne środowiska zawodowe i specyfikę ich pracy. Początkowo, po powrocie do Polski prowadziła zajęcia z Techniki Alexandra w dwóch poradniach psychologiczno-pedagogicznych we Wrocławiu. Pracowała tam indywidualnie z młodzieżą i prowadziłam zajęcia grupowe dla pedagogów i psychologów. Od tego czasu pracuje z osobami będącymi na terapii lub pracujące nad własnym rozwojem. Świadomość własnego ciała, umiejętność rozluźniania niepotrzebnych napięć i usztywnień czy gotowość do zmian nawyków postawy i ruchu w znaczący sposób wspierają docieranie do głębokich uczuć i emocji i zmiany na poziomie własnych przekonań.

Od 1992 roku współpracuje z warszawską Akademią Teatralną (wcześniej PWST). Podstawowych zasad Techniki Alexandra uczy studentów I roku Wydziału Aktorskiego. Praca z aktorami jest szczególnie ciekawa, bo oprócz pomocy w pokonywaniu ich problemów i ograniczeń, wspiera ich również w poszukiwaniach dotyczących pełniejszego wyrażenia intencji granej postaci. Zajęcia z Techniki Alexandra prowadziłam również w ramach trzech edycji podyplomowego studium Głosu i Wymowy na tej samej uczelni. Od tego czasu częściej pracuje indywidualnie z osobami wymagającymi poprawy emisji głosu, z jąkającymi się, a także z wokalistami i z osobami mającym problem z tremą podczas występów publicznych. W tym zakresie prowadzi też warsztaty i zajęcia grupowe, współpracuje również z chórami. Obecnie prowadzi zajęcia z Techniki Alexandra w ramach Podyplomowego Studium Głosu i Mowy na Warszawskim Uniwersytecie SWPS.

W 1995 roku zaczęła intensywnie współpracować ze środowiskiem muzycznym. Przez kilka sezonów prowadziła zajęcia z Techniki Alexandra dla nauczycieli w ramach kursu metodycznego oraz dla uczniów podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Wielokrotnie później pracowała z nauczycielami gry na instrumentach smyczkowych, a także na kursach dla muzyków instrumentów dętych i klawiszowych oraz dla wokalistów. Od tego czasu muzycy stanowią dużą grupę osób przychodzących na jej lekcje indywidualne. Co roku też prowadzi warsztaty z Techniki Alexandra dla nauczycieli szkół muzycznych w różnych miejscach w Polsce.

Bardzo ceni sobie także współpracę z tancerzami. Zajęcia z Techniki Alexandra prowadziła w ramach warsztatów tanecznych w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, a także Międzynarodowych Festiwali Tańca w Warszawie. Z Techniki Alexandra korzystają również tancerze tanga argentyńskiego.

W swojej pracy współpracuje między innymi z wirtuozami, śpiewakami, aktorami, politykami, terapeutami, ale również ze wspaniałymi ludzie, o których nie słyszy się w mediach, ale którzy swoim zaangażowaniem i gotowością do zmian pokazują jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dzięki własnej świadomości i otwartemu umysłowi. To dzięki nim, wykonując swoją pracę Magdalena Kędzior na bieżąco wzbogaca się o nowe doświadczenia. 

Magdalena Kędzior - Technika Alexandra

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat na Polityka prywatności