EMM logo loader

Mariusz Patyra - skrzypce

Urodził się w Orzyszu w 1977 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Kształcił się u profesora A. Hoffmana w Olsztynie, profesora J. Kucharskiego w Warszawie, profesora K. Węgrzyna w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. Mariusz Patyra jest pierwszym i jedynym Polakiem, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Premio Nicolo Paganini“ w Genui w 2001 roku. Otrzymał również nagrody specjalne m. in. za najlepszą interpretację kaprysów Paganiniego oraz kopię skrzypiec „Il Cannone“ wielkiego wirtuoza.

Ponadto jest laureatem IV nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Carla Nielsena w Odense oraz nagrody specjalnej Odense Symphony Orchestra (2000 rok), finalistą I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Stradivardiego w Cremonie (1998 rok) oraz laureatem i finalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima w Hanowerze w 1997 roku. Mariusz Patyra koncertuje w krajach Europy, w Japonii i USA.

Występował m. in. z Royal Metropolitan Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus“, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, Radio France, radia niemieckiego NDR i WDR oraz radia włoskiego RAI TRE. Artysta gra na kopii „Il Cannone“ z 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000 rok) i kopii Guarneri del Gesu 1733 zrobionej przez Christiana Erichsona (Hannower 2003 rok).

Mariusz Patyra - skrzypce

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat na Polityka prywatności